Otázky a odpovědi
Proč mám chodit na prohlídky k svému praktickému lékaři?
Mnoha chorobám je možné předcházet. Víte, že prevence (předcházení chorobám) je snadnější než léčba. Možná jste již slyšeli, že Češi jsou národem s nejvyšším výskytem rakoviny tlustého střeva a konečníku na světě. Patříme i k národům s nejvyšším výskytem ischemické choroby srdeční, která se může projevovat např. infarktem nebo mozkovou mrtvicí. Proto se obraťte na svého praktického lékaře, probere s vámi vaše rizikové faktory a možnosti jejich ovlivnění. Mnoho lidí si neuvědomuje, jak kvalitní česká medicína je. Některé preventivní programy, např. prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku, jsou v České republice na světové špičce. Využijte možností prevence, které vám česká medicína nabízí. Za své zdraví zodpovídá každý z nás sám. Váš praktický lékař vám může pomoci radou, doporučením a návrhem dalšího postupu. Nečekejte s návštěvou lékaře, až propukne choroba v plné míře. Může být již pozdě. Co pro vaše zdraví můžete udělat již dnes? Navštívit svého praktického lékaře. Jako specialista primární péče je zaměřen preventivně, ví, co vám doporučit. Léto je před námi. Nyní máme nejlepší možnost ovlivnit naše zdravé návyky, od zdravé výživy až po intenzivnější sportování, než je ve zbývajícím roce obvyklé. Počasí láká k projížďkám na kole, nohejbal s kamarády, plavání, procházku, vše podle naší sportovní úrovně a nálady.
Dosud jsem mladý a zdravý. Mám náročné zaměstnání a slibnou kariéru před sebou. Nepociťuji nutnost se omezovat v mých kariérních a soukromých plánech. Dodržovat různé zákazy a doporučení se mi zdá zbytečné.
Chápu vaše hledisko. Mladí, dosud zdraví lidé někdy nedodržují zdravotní doporučení, protože je považují za omezování. Do jisté míry mají pravdu, protože organismus mladého zdravého člověka je schopen zvládat zátěž zdánlivě nevyčerpatelně. Týká se to jak zátěže pracovní, tak nároků různých soukromých činností i koníčků. Tato situace ale netrvá věčně, my lidé jsme součástí přírody se všemi omezeními. I na nás platí přírodní zákony. Žít nebo pracovat mimo tyto hranice nemůžeme vůbec nebo jen obtížně a po velmi krátkou dobu. Sami si to můžete ověřit. Pokud je vám např. 25 let, jak jste snášeli noční návštěvy diskoték ve vašich 20 letech? Jistě snadněji než nyní.A tento princip platí na vše. Žijte přirozeně, snažte se posunout meze svých možností výše, a přitom si ponechte dostatek času k zotavení. Uvědomte si, že stejně jako ve vaší náročné práci, i pro vaše zdraví platí, že z malých příčin bývají po čase velké následky. Žijte s ohledem na budoucí dlouhá desetiletí vašeho života a upravte svůj denní režim práce, spánku, aktivního i pasivního odpočinku a dalších činností tak, aby vám zdraví sloužilo co nejlépe a co nejdelší dobu. Myslete na prevenci. Začněte postupně, upravujte svůj režim po malých, postupných krocích a nevracejte se k chybám, které jste již odstranili. Progredujte. U kvalitního praktického lékaře najdete bližší odpovědi na vaše případné otázky.
Ochrana před chladem?
Odpovím v několika bodech. 1- dýchejte nosem. 2- noste volnější obuv a rukavice. 3- dejte pozor na malé děti a staré lidi. Zajistěte zvláště malým dětem dobré krytí zejména hlavy, rukou, nohou. 4- účinek chladu se netýká jen nízké teploty, ale významná je i vlhkost vzduchu a zejména proudění vzduchu (vítr). 5- při pobytu střídavě venku a uvnitř se oblékejte dle potřeby, tj. uvnitř sejměte nadbytečné vrstvy oděvu, abyste zpocení nešli zase ven. 6- nejen ženy, ale i muži si mohou vhodným krémem ošetřit pokožku rukou a obličeje, nezapomeňte na rty. 7- cigarety, alkohol ani jiné návykové látky proti chladu nechrání, naopak jeho účinky zhoršují. 8- v chladu máme snížený pocit žízně, pijte dostatečně, často a v malých množstvích. 2,5- 3 l tekutin/24 hod je minimum. 9- prokřehlé ruce nebo nohy neohřívejte v teplé ani horké vodě.
Je očkování proti chřipce bolestivé?
Není, dobře provedené očkování je pouze cítit, nemá bolet. Záleží ale na Vaší individuální hladině vnímavosti. Pokud máte obavy, svěřte se svému lékaři.
Ovlivňuje očkování proti chřipce schopnost řízení motorových vozidel?
Neovlivňuje, pokud ovšem nemluvíme o náročných výkonech řidičů kamionů nebo řidičů armádních vozidel v oblasti nasazení.
Jaký režim doporučujete po vakcinaci?
Minimálně 2-3 dny dodržujte klidový režim, tj. věnujte se svému běžnému povolání, pokud se nejedná o vyčerpávající práci. Spěte dostatečně dlouho, necvičte, vynechte saunu, otužování, prochlazení, chraňte se před kapénkovou a jinou nákazou. V prvním období po vakcinaci si Vaše tělo vytváří dostatečnou imunitní reakci, pomožte mu v tom.
Je nyní v lednu vhodná doba k očkování?
Ano, stále, výskyt chřipek je v rámci ČR na nízké úrovni. Začíná ale narůstat. Váš lékař rozhodne nejlépe. Je možné vakcinovat až do doby před počátkem chřipkové epidemie. Je očekávána koncem ledna nebo počátkem února.
Co v případě starších lidí?
Ti by vakcínu měli dostat určitě, pokud lékař neshledá důvod pro neočkování.
Je vakcína vhodná pro těhotné ženy?
Není vhodná, v ČR není těhotným očkování proti chřipce doporučeno. Stejně tak dětem pod 2 roky věku.
Jsem alergik. Měl bych se očkování vyhnout?
Naopak, jste zrovna ten, kdo z vakcinace bude profitovat o to více. Lidé oslabení, alergici, diabetici, astmatici a další jsou těmi, kde bychom měli vakcinaci proti chřipce doporučovat o to důrazněji. Svému lékaři ale upřesněte, na co jste alergický. Vakcína proti chřipce je nevhodná pro lidi alergické na kuřecí či vaječnou bílkovinu, neomycin a jiné složky vakcíny.
Ochrání mě vakcína proti chřipce i proti viru ptačí chřipky?
Ne, tento účinek očkování proti chřipce nemá.
Občas slyším názor, že člověk s běžnou imunitou očkování proti chřipce nepotřebuje. Prý jde jen o akce farmaceutických firem pro zvýšení jejich zisku. Co si o tom myslíte Vy, pane doktore?
Máte pravdu, věční negativisté najdou ve všem něco špatného. Buďme rádi, že vakcíny proti chřipce a jiným chorobám máme. V případě chřipky často normální imunita nepomůže. Málokdo z běžné populace ví, že během chřipkových epidemií umírají v některých zemích západní Evropy i lidé v plné síle, ve věku kolem 35 let. Na imunitu člověka útočí denně tolik vlivů, že všem jen doporučuji ochranu tam, kde tu možnost máme. Ponechme si naši dobře fungující imunitu pro případ nouze. Vždyť se s tím potkáváme denně- přepracování, nevyspání, nedostatečná nebo nevhodná strava, nedostatek tekutin. V uvádění dalších vlivů bychom mohli pokračovat ještě dlouho.
Doporučujete očkování proti chřipce?
Ano, v případě chřipky jde o závažné, život ohrožující onemocnění. Nejde o běžnou virovou infekci horních dýchacích cest, která je často mylně nazývána "chřipkou". Virus chřipky je pouze jedním z asi 100 virů, které tato onemocnění způsobují.
Vlna veder- jak se budeme chránit? Čeho se vyvarovat a jak se postaráme o své blízké?
Horko a jeho rizika.
Nebezpečí úpalu- působení tepla. I uzavřené prostory se sníženým odvětráváním, dopravní prostředky, shromáždění lidí, nástupiště.
Nebezpečí úžehu- přímé působení slunečního záření. Pozor zvláště na přímé ozáření hlavy, popálení kůže při pobytu venku.
Základní zásady pro horké dny:
Hodně pít, obecně nejméně 3 l vody pro dospělého člověka, dětem podávat pít podle jejich chuti – aktivně jim pití nabízet. Nadbytek vody většině lidí nevadí. Vypotí se nebo vymočí. Opatrně jen u lidí se srdečními nebo některými ledvinnými a jinými onemocněními. Voda by měla mít dosti minerálů, nepít ale jen minerálky. Vhodná je vodovodní voda, pokud v místě vašeho bydliště odpovídá hygienickým normám, dále polévky, mléko.
Vyhnout se slazeným nebo soleným vodám, koncentrátům, vodám syceným oxidem uhličitým, nápojům s kofeinem, alkoholu, i pivu. Zdánlivě pomáhají, ale ve výsledku vodní a minerálovou rovnováhu organismu zhoršují.
Nepijte studené nápoje, prudce zchladí sliznice dutiny ústní a dalších částí trávicího ústrojí, mohou vyvolat záněty. Lépe spíše jen nápoje mírně chladné.
U dospělých, zvl. starších lidí- do pití spíše nutit. Starší lidé mají fyziologicky snížený pocit žízně, starat se o ně.
Dodržet objem vypité vody, do příjmu tekutin se počítají i polévky, mléko ke snídani apod.
Pít spíše častěji, nejméně každou ½ hodinu, lépe každou ¼ hodinu, v malých množstvích.
Orientační měřítko tekutin v organismu- čím světlejší moč, tím lépe.
Volné oblečení, světlé barvy, nejlépe bavlněné. Pokrývka hlavy, zvl. u dětí. Podle okolností i sluneční brýle.
Polovina denní dávky UV záření je mezi 10:00-15:00. Proto je výhodnější pobyt v přírodě plánovat na ráno a později odpoledne. UV záření v čisté vodě proniká až 1 m do hloubky, proto plavání ve vodě před UV zářením nechrání. Vhodné jsou krémy s ochranným faktorem 20 a více.
Pozor na prach. Možné podráždění očí, dýchacího ústrojí.
Vliv horka může kromě dětí a starších lidí škodit i lidem v plné síle, zvl. při nadměrných sportovních a pracovních výkonech nebo při užívání některých léků.
Pozor na vliv některých léků, mohou zhoršovat účinky veder a slunečního záření, poraďte se s Vaším lékařem. Důležité zvláště pro starší lidi.
Možné zhoršení potíží kožních onemocnění způsobených houbami (mykózy apod.) Připadá v úvahu spíše výjimečně, týká se oblastí s vysokou vlhkostí vzduchu- některé tropické oblasti apod.
Příznaky potíží z horka:
Pocit dušení, pocity mdloby, až kolaps. Bolesti hlavy. Pocit slabosti. Zarudlá kůže, bez potu. Někdy (při úpalu)- bledá kůže. Nevolnost, zvracení.
Špatně hmatný rychlý puls, rychlé dýchání, snížené vědomí, obluzení, až bezvědomí.
První pomoc:
Uložte člověka na stinné, pokud možno dobře větrané a chladné místo,.Vlhké zábaly odpařováním sníží tělesnou teplotu. Pokud nemá pocit na zvracení nebo nezvrací, dávejte pít po doušcích. Sledujte jeho životní funkce, rychlost tepu, dýchání, stav vědomí.
Při pochybnostech kontaktujte Vašeho lékaře nebo RZP- číslo 155.
Obecná doporučení pro všechny:
Zpomalte pracovní úsilí, nepodávejte usilovné výkony. Počítejte se zpomalením reakční doby, rozhodování, tvořivosti apod. Buďte zvýšeně trpěliví a tolerantní, nejen v pracovním procesu, ale i v provozu na silnicích apod. Počítejte s chybami druhých i svými vlastními omyly.
Pro osobní radu se obraťte na Vašeho praktického lékaře, zná Váš zdravotní stav nejlépe.
Přeji Vám příjemný víkend a potěšení z pobytu v přírodě.
Víte, co dělat v případě otravy? Toxikologická Informační Služba je zde pro Vás.
22491- 9293 nebo 22491- 5402. Dnes odpoledne jsem se setkal s kolegyní v Toxikologické Informační Službě. Rád bych se s Vámi podělil o svou zkušenost k Vašemu maximálnímu prospěchu. Co je hlavním cílem TIS? Jednoduchá otázka, můžete namítnout. Ne, centrum je specializováno v akutních otravách všeho druhu, ale nezískáte zde informace týkající se: chronických otrav, drogových závislostí, vlivu chemických látek na plod, kancerogenity, nežádoucích účinků léků, vlivu léků na životní prostředí. Tyto informace najdete jinde a Váš praktický lékař Vám s tím pomůže. Umístěte, prosím, následující telefonní čísla do Vaší blízkosti. 22491- 9293 nebo 22491- 5402. Informace o otravách jsou k dispozici 24 h denně, 7 dnů v týdnu. Co dělat v případě otravy? Nepropadejte panice. Nejednejte překotně pod vlivem stresu. Nemanipulujte s postiženým násilně. Zjistěte, kolik léku zbylo, odhadněte množství požité látky či léku. Kolik času uplynulo od nehody? Jaká je váha pacienta? Toto je důležité zvláště v případě dětí. Kontaktujte TIS nebo Vašeho lékaře. Při telefonování se připravte na následující otázky? Kdo jste? Kdo je pacient? Čas, příčina a místo nehody? Jaký je stav pacienta? Jaká opatření jste už provedli? Nesnažte se tento postup naučit zpaměti. Uklidněte se, zavolejte TIS a zkušení lékaři ve službě Vás povedou nezbytnými otázkami, až Vám podají nezbytné informace. Strávil jsem v centru na stáži několik hodin, viděl jsem je pracovat a šíře dotazů byla překvapivě rozsáhlá. I když sídlí v Praze, můžete je zkontaktovat z kteréhokoliv místa v České republice. V případě nutnosti mohou získat doplňující informace nebo Vám mohou sdělit správná telefonní čísla k Vašim dalším dotazům. Co je velmi podstatné pro Vás, návštěvníky webových stránek Dr.KRAUS, že nepomáhají jen lékařům léčit jejich pacienty, ale také laikům hledající pomoc pro své děti, přátele a spolupracovníky. Přeji Vám, abyste nemuseli využít jejich kompetence, ale přidejte si jejich telefonní čísla do Vašeho mobilu a zapište si je do Vašeho diáře. Udělejte to právě teď.
Cestujete do přírody? A co klíšťata?
Riziko onemocnění přenášených klíšťaty pouze při cestách do přírody? Nákaza klíšťovou meningoencefalitidou (KM) Vám hrozí i v parcích některých velkých měst. Kolikrát za poslední sezónu jste si odstraňovali klíště? Lidé nakažení KM často ani původní vpich nenajdou. Spoléhejme se raději na vakcinaci než na odstranění klíštěte až poté, co si jej všimneme. Očkování můžete začít již zítra, další časování Vám upřesní Váš praktický lékař.
Jarní únava
Tento stav je často způsoben prodlouženou adaptací na delší jarní dny, změnou dlouhodobého biorytmu ze zimního na letní režim. Mnoho příznaků a neurčitých projevů jarní únavy, ospalosti a slabosti může být způsobeno nerozpoznanou alergií. Nedostatek zeleniny a ovoce v současné době nehrozí ani v zimních měsících. Střídáme režim práce a odpočinku, dáváme přednost aktivnímu odpočinku před pasivním.
Uvažujete o cestování?
Raději se informujte, než vyrazíte. Je mnoho věcí, které bychom měli vzít v úvahu. Některé zde zmíníme: pitný režim, vakcinace, zdravotní tipy. Váš praktický lékař Vás jako projektový manažer a manažer rizik provede všemi úskalími plánování cesty. U nás se můžete poradit o všech Vašich úvahách, pomůžeme Vám zhodnotit rizika a posoudit Vaše cestovní plány. Zavolejte nám, domluvte si návštěvu v naší ordinaci a pak se s důvěrou vydejte se na cestu.
Jak si ve Vašem náročném povolání udržujete kompetenci a profesionalitu?
Odpověď je jednoduchá- záleží nám na tom, čím se zabýváme. Navštěvujeme hodnotné kursy a přednášky a vše ihned uvádíme do praxe. Z těchto poznatků a informací bezprostředně profituje naše individuální i firemní klientela. V sekci Novinky najdete seznam našich akcí.
Zatím jsem zcela zdravý člověk. Jak si tento žádoucí stav udržet co nejdéle? Moje povolání na mne klade nadprůměrné nároky a je mi jasné, že nebudu zdráv do nekonečna. Navíc mi má profese nedovoluje příliš časové volnosti a v případě nemoci nechci strávit delší dobu čekáním v přeplněné čekárně.
Jde o 2 různé otázky, které spolu ale souvisí. Blahopřejeme Vám k tomu, že se zatím cítíte zcela zdráv. Jistě by stálo za úvahu prohovořit s Vaším lékařem vhodnou formu preventivního sledování, která by navíc vycházela vstříc Vašim časovšm možnostem, profesním rizikům a dalším vlivům. Navíc máte možnost domluvit si vyšetření u Vašeho lékaře v době, která Vám nejvíce vyhovuje.
Musím mít svého lékaře pouze v místě bydliště nebo si jej mohu vybrat např. i v místě mého pracoviště?
Ano, můžete si vybrat svého lékaře v libovolném místě. Bývalé členění na zdravotní obvody se již nepoužívá. Existuje tzv. svobodná volba lékaře. To znamená, že si můžete vybrat svého registrujícího lékaře po vzájemné dohodě. Optimální je zvolit si svého praktického lékaře se zřetelem na význam dlouhodobého kontaktu a spolupráce. Nejlépe tak, aby Vás lékař měl v péči od věku ukončení školní docházky po celý život.
Co to znamená registrující lékař?
Je to praktický lékař, u kterého jste zaregistrováni, který se o Vás stará a průběžně sleduje Váš zdravotní stav.
Slyšel jsem, že kvalitní praktický lékař je projektovým manažerem a zároveň koordinátorem lékařské péče.
Přesně tak, praktický lékař je projektovým manažerem péče o Vaše zdraví a koordinátorem optimální a efektivní lékařské péče. Optimální znamená nejvhodnější individuálně přímo pro Vás a efektivita se týká potřebných vyšetření a dalších postupů tak zorganizovaných, abyste ani Vy ani zdravotnické zařízení neztrácel čas a neplýtval jinými zdroji. Jde o skutečné vedení projektu, kterým je péče o Vaše zdraví. To se týká preventivních postupů a programů tak zorganizovaných, aby se na minimum snížila rizika nejrůznějších onemocnění a aby se snížil i vliv tzv. rizikových faktorů na Vaše zdraví. Vše je potřeba vést a řídit se zřetelem na Vaši individualitu.Proto také medicína ani v moderní době nepřestává být kromě vědy i uměním. Nelze použít plánovací nebo jiné tabulky a použít je paušálně na všechny pacienty. To je důvodem, proč tolik zdůrazňujeme individuální přístup.
Co to znamená rizikové faktory a které to jsou?
Rizikové faktory jsou činitele spojené se zvýšeným rizikem vzniku určité nemoci. Můžeme zmínit nejrůžnější, široce známé, např. kouření, alkoholismus či jiné toxikománie, diabetes mellitus (čili cukrovku), epidemiologové však dělí rizikové faktory většinou do 5 skupin: - fyzikální (např. hluk, záření) - chemické (např. toxické-jedovaté látky, karcinogeny) - biologické (např. infekce) - psychosociální (např. ztráta blízkého člena rodiny , kouření, stupeŇ fyzické i duševní aktivity, sexuální promiskuita)
Od kdy se mohu registrovat u praktického lékaře pro dospělé?
U praktika pro dospělé se můžete registrovat již od svých dokončených 14 let věku.
Mohou se u mého lékaře registrovat i členové mé rodiny a moji blízcí?
Jistě, dokonce je pro lékaře výhodnější znát i členy vaší rodiny, vaše domácí i pracovní prostředí. To vše pro Vás znamená cílenou, přesnější a dokonalejší péči ze strany Vašeho lékaře.
Vaše ordinace je daleko od mého bydliště/pracoviště. Je možné zajistit kvalitní péči i bez návštěv ordinace?
Obecně řečeno i tuto péči dokážeme zajistit, ale ne ve všech případech a ne u každého pacienta. Vždy postupujeme individuálně. Je potřeba se vždy předem domluvit s Vaším lékařem.
Jste privátní ordinace. Musím za všechny úkony platit?
Samozřejmě nemusíte, pokud se jedná o úkony hrazené z veřejného zdravotního pojištění.
Jsem již registrován u praktického lékaře v místě bydliště, je možné navštěvovat i Vaši ordinaci?
Nebylo by kolegiální zasahovat do léčby a péče, kterou Vám poskytuje lékař v místě Vašeho bydliště. Je pouze na Vás, zda se rozhodnete pro péči v ordinaci, kterou si vyberete.
Co si mám přinést na vstupní/preventivní prohlídku?
Vy jako pacient této prohlídce budete věnovat svůj čas. O dalších podrobnostech Vás bude informovat Váš lékař. Obecně řečeno, kromě osobních dokladů a průkazky zdravotní pojišťovny si nosit nemusíte nic.
Co musím udělat, abych změnil svého stávajícího lékaře?
Téměř nic. Navštívíte svého nově vybraného lékaře, nejlépe po dohodě s Vaším stávajícím lékařem. V jeho ordinaci pak proběhnou nezbytné procedury. Jde o vyplnění registračního listu, který si Váš nový lékař pořídí od Vaší zdravotní pojišt'ovny. Další postup pak záleží na Vaší dohodě s lékařem. Bylo by správné v této fázi projít tzv. vstupní prohlídkou u Vašeho nového lékaře.
Ztratil jsem zdravotní dokumentaci, co mám dělat?
Z hlediska zajištění tzv. kontinuity Vaší péče bude pravděpodobně nutné vyžádat si kopie Vašich nálezů od lékaře/lékařů různých odborností, kde jste byl veden v péči. Pokud by ani toto nebylo možné, bylo by nutné provést Vaši zevrubnou prohlídku, doprovázenou i doplňkovými vyšetřeními podle indikace vašeho lékaře.
Jsou možné Vaše návštěvy na mém pracovišti?
Jistě, tyto návštěvy je možné zabezpečit. Pokud se nejedná o akutní stav, nejsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění a spadaly by do kategorie nadstandardní péče. Vždy doporučujeme domluvit se s Vaším lékařem o této možnosti návštěv.
Naše ordinace návštěvy na Vašem pracovišti nabízí ve svých programech.
Zobrazit jen posledních 10 otázek a odpovědí.