Otázky a odpovědi
Proč mám chodit na prohlídky k svému praktickému lékaři?
Mnoha chorobám je možné předcházet. Víte, že prevence (předcházení chorobám) je snadnější než léčba. Možná jste již slyšeli, že Češi jsou národem s nejvyšším výskytem rakoviny tlustého střeva a konečníku na světě. Patříme i k národům s nejvyšším výskytem ischemické choroby srdeční, která se může projevovat např. infarktem nebo mozkovou mrtvicí. Proto se obraťte na svého praktického lékaře, probere s vámi vaše rizikové faktory a možnosti jejich ovlivnění. Mnoho lidí si neuvědomuje, jak kvalitní česká medicína je. Některé preventivní programy, např. prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku, jsou v České republice na světové špičce. Využijte možností prevence, které vám česká medicína nabízí. Za své zdraví zodpovídá každý z nás sám. Váš praktický lékař vám může pomoci radou, doporučením a návrhem dalšího postupu. Nečekejte s návštěvou lékaře, až propukne choroba v plné míře. Může být již pozdě. Co pro vaše zdraví můžete udělat již dnes? Navštívit svého praktického lékaře. Jako specialista primární péče je zaměřen preventivně, ví, co vám doporučit. Léto je před námi. Nyní máme nejlepší možnost ovlivnit naše zdravé návyky, od zdravé výživy až po intenzivnější sportování, než je ve zbývajícím roce obvyklé. Počasí láká k projížďkám na kole, nohejbal s kamarády, plavání, procházku, vše podle naší sportovní úrovně a nálady.
Dosud jsem mladý a zdravý. Mám náročné zaměstnání a slibnou kariéru před sebou. Nepociťuji nutnost se omezovat v mých kariérních a soukromých plánech. Dodržovat různé zákazy a doporučení se mi zdá zbytečné.
Chápu vaše hledisko. Mladí, dosud zdraví lidé někdy nedodržují zdravotní doporučení, protože je považují za omezování. Do jisté míry mají pravdu, protože organismus mladého zdravého člověka je schopen zvládat zátěž zdánlivě nevyčerpatelně. Týká se to jak zátěže pracovní, tak nároků různých soukromých činností i koníčků. Tato situace ale netrvá věčně, my lidé jsme součástí přírody se všemi omezeními. I na nás platí přírodní zákony. Žít nebo pracovat mimo tyto hranice nemůžeme vůbec nebo jen obtížně a po velmi krátkou dobu. Sami si to můžete ověřit. Pokud je vám např. 25 let, jak jste snášeli noční návštěvy diskoték ve vašich 20 letech? Jistě snadněji než nyní.A tento princip platí na vše. Žijte přirozeně, snažte se posunout meze svých možností výše, a přitom si ponechte dostatek času k zotavení. Uvědomte si, že stejně jako ve vaší náročné práci, i pro vaše zdraví platí, že z malých příčin bývají po čase velké následky. Žijte s ohledem na budoucí dlouhá desetiletí vašeho života a upravte svůj denní režim práce, spánku, aktivního i pasivního odpočinku a dalších činností tak, aby vám zdraví sloužilo co nejlépe a co nejdelší dobu. Myslete na prevenci. Začněte postupně, upravujte svůj režim po malých, postupných krocích a nevracejte se k chybám, které jste již odstranili. Progredujte. U kvalitního praktického lékaře najdete bližší odpovědi na vaše případné otázky.
Ochrana před chladem?
Odpovím v několika bodech. 1- dýchejte nosem. 2- noste volnější obuv a rukavice. 3- dejte pozor na malé děti a staré lidi. Zajistěte zvláště malým dětem dobré krytí zejména hlavy, rukou, nohou. 4- účinek chladu se netýká jen nízké teploty, ale významná je i vlhkost vzduchu a zejména proudění vzduchu (vítr). 5- při pobytu střídavě venku a uvnitř se oblékejte dle potřeby, tj. uvnitř sejměte nadbytečné vrstvy oděvu, abyste zpocení nešli zase ven. 6- nejen ženy, ale i muži si mohou vhodným krémem ošetřit pokožku rukou a obličeje, nezapomeňte na rty. 7- cigarety, alkohol ani jiné návykové látky proti chladu nechrání, naopak jeho účinky zhoršují. 8- v chladu máme snížený pocit žízně, pijte dostatečně, často a v malých množstvích. 2,5- 3 l tekutin/24 hod je minimum. 9- prokřehlé ruce nebo nohy neohřívejte v teplé ani horké vodě.
Je očkování proti chřipce bolestivé?
Není, dobře provedené očkování je pouze cítit, nemá bolet. Záleží ale na Vaší individuální hladině vnímavosti. Pokud máte obavy, svěřte se svému lékaři.
Ovlivňuje očkování proti chřipce schopnost řízení motorových vozidel?
Neovlivňuje, pokud ovšem nemluvíme o náročných výkonech řidičů kamionů nebo řidičů armádních vozidel v oblasti nasazení.
Jaký režim doporučujete po vakcinaci?
Minimálně 2-3 dny dodržujte klidový režim, tj. věnujte se svému běžnému povolání, pokud se nejedná o vyčerpávající práci. Spěte dostatečně dlouho, necvičte, vynechte saunu, otužování, prochlazení, chraňte se před kapénkovou a jinou nákazou. V prvním období po vakcinaci si Vaše tělo vytváří dostatečnou imunitní reakci, pomožte mu v tom.
Je nyní v lednu vhodná doba k očkování?
Ano, stále, výskyt chřipek je v rámci ČR na nízké úrovni. Začíná ale narůstat. Váš lékař rozhodne nejlépe. Je možné vakcinovat až do doby před počátkem chřipkové epidemie. Je očekávána koncem ledna nebo počátkem února.
Co v případě starších lidí?
Ti by vakcínu měli dostat určitě, pokud lékař neshledá důvod pro neočkování.
Je vakcína vhodná pro těhotné ženy?
Není vhodná, v ČR není těhotným očkování proti chřipce doporučeno. Stejně tak dětem pod 2 roky věku.
Jsem alergik. Měl bych se očkování vyhnout?
Naopak, jste zrovna ten, kdo z vakcinace bude profitovat o to více. Lidé oslabení, alergici, diabetici, astmatici a další jsou těmi, kde bychom měli vakcinaci proti chřipce doporučovat o to důrazněji. Svému lékaři ale upřesněte, na co jste alergický. Vakcína proti chřipce je nevhodná pro lidi alergické na kuřecí či vaječnou bílkovinu, neomycin a jiné složky vakcíny.
Zobrazit všechny otázky a odpovědi.